Kuidas osta põllumaad? Kellelt osta? Põllumaa müük

Põllumaade ostmine ja müümine on aktuaalne olnud juba aastakümneid ning selle aja jooksul on nii neid, kes on põllumaa väga hea hinnaga kätte saanud kui ka neid, kes on oma põllumaa suure vaheltkasuga müünud.

Kuid tegelikult on põllumaa ostmiseks ja müümiseks sisuliselt kogu aeg hea aeg. Miks? Sest samal ajal kui muu kinnisvara hinnad teevad tugevaid kõikumisi, on põllumaa hind püsivas kasvutrendis. See tähendab, et:

 • Varasemalt ostetud põllumaalt on täna müües võimalik tulu teenida;
 • Täna ostes jätkab põllumaa hind kasvamist ja see on hiljem võimalik kõrgema hinnaga maha müüa.

Põllumaa ostmiseks on mitmeid võimalusi ja mõned nendest toome välja allpool. Kuidas osta põllumaad?

Kuidas osta põllumaad riigilt?

Riigilt ostmise puhul on ehk kõige rohkem nüansse, millega peaks arvestama. Riigi vara müüki reguleerib riigivaraseadus, mille kohaselt on võimalik riigimaad võõrandada kolmel viisil:

 • enampakkumise korras;
 • valikpakkumise korras;
 • otsustuskorras.

Sealjuures annab riigivaraseadus teatud isikutele maa omandamise eesõiguse ka siis, kui maa müük toimub enampakkumise teel. Sellises olukorras saab maa endale mitte enampakkumise võitja vaid eesõigusega isik sama hinnaga, mida oleks tasunud enampakkumise võitja.

Põllumaa puhul on selleks soodustatud isikuks senine maakasutaja ka siis, kui ta ei osutunud enampakkumise võitjaks. Selle õiguse kasutamiseks peab senine maakasutaja viie tööpäeva jooksul alates enampakkumise tulemuste teatavaks tegemisest esitama kirjaliku kinnituse.

See tähendab, et riigilt enampakkumise korras põllumaad ostes ei saa olla 100% kindel, et maa ka tegelikult enampakkumise võitjale võõrandatakse.

Põllumaa ost otse eraisikult

Kinnisvara ostu-müügitehingutes otsitakse tihti viise saada kinnistu kätte ilma vahendajateta. Ka põllumaad on võimalik osta otse eraisikult, kuid seda tehes peaks arvestama, et tegemist on tavaliselt isikuga, kellel pole varasemat kogemust kinnisvaratehingutes. Sellest tulenevalt:

 • ostuprotsess võib võtta rohkem aega;
 • müüja ei pruugi olla teadlik oma maale kehtivatest koormatistest;
 • ostu-müügiprotsessi edukaks lõpule viimiseks võib olla vajalik maa mõõtmine, maa osadeks jagamine jm tegevused, mille kiireks ja asjatundlikuks teostuseks on vaja professionaalide abi;
 • Müüja ei pruugi olla kinnistu tegelik omanik või ainuomanik.

Samuti on eraisikutest põllumaa müüjatel ostjate vastu teatav skeptilisus, sest tegemist võib olla spekulandiga, kes soovib põllumaa kiire tulu teenimiseks soodsalt kätte saada. Või on müüja enda näol tegemist spekulandiga, kes püüab müües saada turuhinnast kõrgemat hinda selleks vahendeid valimata.

Kuidas osta põllumaad oksjonikeskkonnast

Eesti oksjonikeskkondades on saadaval teatud hulk põllumaid ning üldiselt toimuvad need kahel viisil:

 1. Avatud oksjon, kus tehakse pakkumisi tavaliselt ettemääratud “sammuga” ning oksjoni lõpuks kõrgeima pakkumise tegija võidab;
 2. Pimepakkumine ehk nö “suletud ümbriku” meetod, kus ostuhuviline saab oma pakkumise esitada vaid üks kord ning oksjonil osalejad teiste pakkumisi ei näe. Võidab oksjoni lõpuks kõrgeima summa pakkunud ostja.

Mitmed põllumaade müüjad on oma maa müümiseks valinud just oksjoni meetodi lootes enampakkumisel saada kõrgemat hinda, kui teistel viisidel müües. Oksjonikeskkondades ringi vaadates on aga näha, et mitmed kinnistud on müüdud ära alghinnaga või alghinnast marginaalselt kõrgema hinnaga ning üldine pakkumiste aktiivsus on pigem madal.

Põllumaa ost kogenud maa- ja metsamajanduse ettevõttelt

Üks lihtsamaid ja kindlamaid viise on osta põllumaa ettevõttelt, mis tegeleb ise metsamaade ja põllumaade majandamisega. Nii saad kindel olla, et:

 • ostetava maa eest on kantud asjatundlikku hoolt;
 • väldid hinnasõda – ostad põllumaa hinnakirjas näidatud hinnaga;
 • saad kiire ja turvalise tehingu;
 • Sul on kogenud partner, kes teab kinnistuga seotud nüansse ja saab aidata asjaajamisel;
 • Sul on valik erinevaid põllumaid üle Eesti, mille hulgast saad valida sobivaima.

EstEst PR OÜ on tegelenud metsamaade ja põllumaade majandamisega enam kui 25 aastat. Kanname maade eest asjatundlikku hoolt.

Meie kinnistute portfellist leiab sobiva nii talunik, eraisik kes soovib põllulappi, kui ka investor. Saame aidata kogu ostu-müügi tehinguga seotud asjaajamisel. Vajadusel aitame leida ostja vajadustele vastava põllumaa igas Eesti maakonnas.

Soovid asjatundlikku abi põllumaa ostul? Võta meiega ühendust ja aitame meeleldi!